15th International Children’s Drawing and Painting Contest JOY OF EUROPE 2013

OFFICIAL STATEMENT

Dear participants,

We are informing you that the following jury:

  • Mr. Branko Kuzmanović, Associate Professor, Faculty of Applied Arts – University of Arts in Belgrade
  • Vesna Knezević, Assistant Professor, Faculty of Arts – University of Arts in Belgrade
  • Dr. Sanja Filipović, Assistant Professor, Faculty of Fine Arts – University of Arts in Belgrade

will review all of the entries at the XV International Drawing and painting Competition “ Joy of Europe 2013” and awarded diplomas and prizes in four age categories.

Winners of gold medals “Joy of Europe” in the individual competition will be invited to be guests of Belgrade and the International Gathering of Children of Europe “Joy of Europe 2013″ in the period from 2 to 5 October 2013. The awards will be officially presented at the exhibition, which will be held on October 2 at 18 hours. The costs of travel and accomodation will be covered by the organizers.

Thank you for submitting your work!

Congratulations to all the winners and wish you many more creative years!

XV INTERNATIONAL DRAWING AND PAITNING COMPETITION ’’JOY OF EUROPE 2013’’ – OFFICIAL RESULTS

CATEGORY FOR 5 AND 6 YEARS-OLDS

GOLD MEDAL FOR COLLECTION

Dečji vrtić “Ciciban”
Vaspitač / Teacher: Irena Delač
Velika Gorica
CROATIA

SILVER MEDAL FOR COLLECTION

“LA FRAGUA” Taller Escuelta de ninos Pintores
Belgrano, Buenos Aires
ARGENTINA

Predškolska ustanova “Vračar”
Vrtić “Kasper”
Vaspitač / Teacher: Melita Ćućuz
Beograd, SRBIJA

BRONZE MEDAL FOR COLLECTION

“Studio Mano” Dečji likovni studio
Studio Mano, Kid’s Art Studio
Likovni pedagozi: Dejana Nešović i Mia Stojanović
Novi Sad, SRBIJA

Predškolska ustanova “Dragoljub Udicki”
Vaspitač / Teacher: Dobrila Simulov
Kikinda, SRBIJA

GOLD MEDAL

Darja Anđelović
Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač / Teacher: Dragana Vukašinović
Odžaci, SRBIJA

SILVER MEDAL

Nemanja Marić
Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač / Teacher: Dragana Vukašinović
Odžaci, SRBIJA

Bora Akyazi Oôc
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Yasemin Mutlu
Guzelbahce-Izmir, TURKEY

BRONZE MEDAL

Viktor Kamenov Veselinov
United children’s complex
Fine Arts School
Likovni pedagog / Art teacher: Nora Ivanova
Targovishte, BULGARIA

Elena Mihanović
Likovni Atelje, Dečji kulturni centar Beograd
Likovni pedagog / Art teacher: Goran Simić, Katarina Bulajić Pavlović
Beograd, SRBIJA

Maja Trifunović
Likovna radionica “Dlan”
Likovni pedagog / Art teacher: Zoran Stanarević
Obrenovac, SRBIJA

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS

You Gi Lau
“Simply art” creative painting studio
Likovni pedagog / Art teacher: Henry Lau Hoo Cheong and Iris Lee Chui Fan
N.T. Hong Kong, CHINA

M. Ahsan
“Ananda” Visual Art School
Likovni pedagog / Art teacher: Mrs. Yanty Hardi Saputra
Bandung, INDONESIA

Anđela Ruman
Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač / Teacher: Dragana Vukašinović
Odžaci, SRBIJA

Milica Zec
Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač / Teacher: Dragana Vukašinović
Odžaci, SRBIJA

Milorad Milin
Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač: Dragana Vukašinović
Odžaci, SRBIJA

Viktoriya Trifonova
United children’s complex
Fine Arts School
Art teacher: Momchilov
Targovishte, BULGARIA

Anna Pankova
Children’s art School no.6, Likovni pedagog / Art teacher: Elena Matsak
(MEI CCE CAS no 6)
Lipetsk, RUSSIA

Mervin Ismail Ashak
United children’s complex
Fine Arts School
Likovni pedagog / Art teacher: Nora Ivanova
Targovishte, BULGARIA

Zara Pavlović
Likovni Atelje, Dečji kulturni centar Beograd
Likovni pedagog / Art teacher: Goran Simić, Katarina Bulajić Pavlović
Beograd, SRBIJA

Ana Badino
“LA FRAGUA” Taller Escuelta de ninos Pintores
Belgrano, Buenos Aires, ARGENTINA

Bora Akgazi Ooc
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Y. Mutlu
GÜZELBAHÇE-Izmir, Turkey

Ege Arziman Ooc
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Y. Mutlu
GÜZELBAHÇE-Izmir, Turkey

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS FOR COLLECTION

“Ananda” Visual Art School
Likovni pedagog / Art teacher: Mrs. Yanty Hardi Saputra
Bandung, INDONESIA

Predškolska ustanova “Poletarac”
Vaspitač / Teacher: Dragana Vukašinović, Milica Rogačavić, Tanja Miletić
Odžaci, SRBIJA

Arts School “Arteya”
Likovni pedagog / Art teacher Nelly Cholokova
Targovishte, BULGARIA

CATEGORY FOR 7 TO 10 YEARS-OLDS

GOLD MEDAL FOR COLLECTION

Osnovna škola “Petefi Šandor”
Učitelj / teacher: Eszter Szalai
Hajdukovo, SRBIJA

SILVER MEDAL FOR COLLECTION

Atelje Morariu
Likovni pedagog / Art teacher: Dominika i Daniela Morariu
Vršac, SRBIJA

UK Novobeogradska kulturna mreža
Likovni pedagog / Art teacher: Marina Kušić
Novi Beograd, SRBIJA

BRONZE MEDAL FOR COLLECTION

Likovna radionica EGO
Likovni pedagog / Art teacher: Višnja Devrnja
Novi Beograd, SRBIJA

Osnovna škola “Đura Jakšić”
Učitelj / Teacher: Danijela Dragin
Kikinda, SRBIJA

MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Yasemin Mutlu
GÜZELBAHÇE-Izmir, Turkey

GOLD MEDAL

Zeyner Tiner
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Seyran Akyaz
GÜZELBAHÇE-Izmir, TURKEY

SILVER MEDAL

Duru Karaoglu
HISAR OKULLARI
Likovni pedagog / Art teacher: Selin Goksel
Istanbul, TURKEY

BRONZE MEDAL

Velina Hristova
United children’s complex
Fine Arts School
Likovni pedagog / Art teacher: Nora Ivanova
Targovishte, BULGARIA

Bora Erdogan
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Yasemin Mutlu
GÜZELBAHÇE-Izmir, TURKEY

Angeliciya Theopihila
SD KRISTEN IPEKA Sunter
Jakarta, INDONESIA

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS

Ching Pik Ng
“Simply art” creative painting studio
Likovni pedagog / Art teacher: Henry Lau Hoo Cheong and Iris Lee Chui Fan
N.T. Hong Kong, CHINA

Voicu Stefan
Art High School GHEORGHE TATTARESCU
Likovni pedagog / Art teacher: Mazilu Ortansa
Focsani Vrancea, ROMANIA

Chun Man Yau
Brush Castle de Studio
N.T. Hong Kong SAR, CHINA

Kristo Georgi Tonkov
United children’s complex
Likovni pedagog / Art teacher: Momchilov
Fine Arts School
Targovishte, BULGARIA

Ivan Kalin Kirilov
United children’s complex
Fine Arts School
Likovni pedagog / Art teacher: Momchilov
Targovishte, BULGARIA

Jovana Bojanić
Osnovna škola “Mladost”
Učitelj / Teacher: Kristina Mihajlović
Vršac, SRBIJA

Lozar Nejc
Osnovna škola “Loka Črnomelj”
Likovni pedagog / Art teacher: Uroš Strugar
Črnomelj, SLOVENIJA

Yicheng Xiao
3i Art Center, Hairun International
Beijing. CHINA

Aditi Narendra Mishra
Jay Art Group
Bahavngar, Gujarat INDIA

Strahinja Ristić
Beograd, SRBIJA

Ashka Harish Trivedi
Jay Art Group
Bahavngar, Gujarat INDIA

Duru Elif Arslan
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Seyran Akyaz
GÜZELBAHÇE-Izmir, TURKEY

Preslava Rusanova
School BACHO KIRO
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Stoianova
Letnica, BULGARIA

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT FOR COLLECTION

“Atelje kod Kaće”
Likovni pedagog / Art teacher: Danijela Anđelković, Miodrag Vargić
Beograd, SRBIJA

“Ananda” Visual Art School
Likovni pedagog / Art teacher: Mrs. Yanty Hardi Saputra
Bandung, INDONESIA

“Tulika for childart”
Bahavngar, Gujarat INDIA

Adazi Children Art and Music School
Adazi, LATVIA

CATEGORY FOR 11 TO 14 YEARS-OLDS

GOLD MEDAL FOR COLLECTION

Osnovna škola “Sveti Sava”
Likovni pedagog / Art teacher: Živoslav Jovanović
Velika Plana, SRBIJA

SILVER MEDAL FOR COLLECTION

Osnovna škola “Jefimija”
Likovni pedagog / Art teacher: Zoran Stanarević
Obrenovac, SRBIJA

BRONZE MEDAL FOR COLLECTION

Osnovna škola Antona Šibelja – Stjenka Komen
Likovni pedagog / Art teacher: Tanja Samec
Komen, SLOVENIJA

Osnovna škola “Posavski partizani”
Likovni pedagog / Art teacher: Vesna Vuleta
Obrenovac, SRBIJA

Osnovna škola “Karađorđe”
Likovni pedagog / Art teacher: Snežana Grozdanovic
Velika Plana, SRBIJA

GOLD MEDAL

Galya Valerova
School “Bacho Kiro”
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Stoianova
Letnica, BULGARIA

SILVER MEDAL

Jana Marinković
Osnovna škola “Sveti Sava”
Likovni pedagog / Art teacher: Živoslav Jovanović
Velika Plana, SRBIJA

Andreja Ristić
Likovna radionica “Dlan”
Likovni pedagog / Art teacher: Zoran Stanarević
Obrenovac, SRBIJA

BRONZE MEDAL

Neven Bojković
Osnovna škola “Karađorđe”
Likovni pedagog / Art teacher: Snežana Grozdanovic
Velika Plana, SRBIJA

Alina Vinogradova
Children’s art School no.6, Likovni pedagog / Art teacher: Marina Polukhina
(MEI CCE CAS no 6)
Lipetsk, RUSSIA

Karolina Jakubaszek
Mlodziežowy Dom Kultury
Likovni pedagog / Art teacher: Zbigniew Kolaczek
Žyrardw, POLAND

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS

Juta Osaulenko
Adazi Children Art and Music School
Adazi, LATVIA

Teodora Trbulin
UK Novobeogradska kulturna mreža
Likovni pedagog / Art teacher: Marina Kušić
Novi Beograd, SRBIJA

Sofija Nikolić
Osnovna škola “10 oktobar”
Likovni pedagog / Art teacher: Andreja Petrarković
Subotica, SRBIJA

Efe Adabas
MEV Koleji Ozel Okullari
(M.E.V College Private GÜZELBAHÇE MIDDLE SCHOOL)
Likovni pedagog / Art teacher: Seyran Akyaz
GÜZELBAHÇE-Izmir, TURKEY

Anja Despotović
Osnovna škola “Posavski partizani”
Likovni pedagog / Art teacher: Vesna Vuleta
Obrenovac, SRBIJA

Vadim Pichugin
Children’s art School no.6, Likovni pedagog / Art teacher: Elena Matsak
(MEI CCE CAS no 6)
Lipetsk, RUSSIA

Stefan Donić
Osnovna škola “Karađorđe”
Likovni pedagog / Art teacher: Snežana Grozdanović
Velika Plana, SRBIJA

Lazar Rudež
Osnovna škola “Karađorđe”
Likovni pedagog / Art teacher: Snežana Grozdanović
Velika Plana, SRBIJA

Bogdan Maksimović
J.U. Osnovna škola “Ratko Žarić”
Likovni pedagog / Art teacher: Slavica Živković
Nikšić, CRNA GORA

Tim Skukan
Osnovna škola “Loka Črnomelj”
Likovni pedagog / Art teacher: Uroš Strugar
Črnomelj, SLOVENIJA

Ipek Goktan
HISAR OKULLARI
Likovni pedagog / Art teacher: Selin Goksel
Istanbul, TURKEY

Mojca Bahor
Osnovna škola “Loka Črnomelj”
Likovni pedagog / Art teacher: Uroš Strugar
Črnomelj, SLOVENIJA

Marijana Milkanović
Osnovna škola “Jovan Dučić”
Likovni pedagog / Art teacher: Jelena Radmilović
Čajniče REPUBLIKA SRPSKA

Jelena Jonović
Osnovna škola “Pavle Ilić Veljko”
Likovni pedagog / Art teacher: Silvija Jovanović
Prahovo, SRBIJA

Filip Vukanović
J.U. Osnovna škola “Maksim Gorki”
Likovni pedagog / Art teacher: Sanja Raonić
Podgorica, CRNA GORA

Teodora Pešić
Osnovna škola “Posavski partizani”
Likovni pedagog / Art teacher: Vesna Vuleta
Obrenovac, SRBIJA

Sofija Janković
Osnovna škola “Posavski partizani”
Likovni pedagog / Art teacher: Vesna Vuleta
Obrenovac, SRBIJA

Anja Despotović
Osnovna škola “Posavski partizani”
Likovni pedagog / Art teacher: Vesna Vuleta
Obrenovac, SRBIJA

Milana Colarić
“Artino” Likovni atelje
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Vešić Ralević
Beograd, SRBIJA

Nikola Trboljevac
“Artino” Likovni atelje
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Vešić Ralević
Beograd, SRBIJA

Andrija Kovač
Osnovna škola “Aleksa Šantić”
Likovni pedagog / Art teacher: Tanja Šušković
Vajska, SRBIJA

Marijana Mujkić
Osnovna škola “Aleksa Šantić”
Likovni pedagog / Art teacher: Tanja Šušković
Vajska, SRBIJA

Nikola Ćirić
Osnovna škola “8 septembar”
Pirot SRBIJA

Stanciu Andreea
Art High School GHEORGHE TATTARESCU
Likovni pedagog / Art teacher: Mazilu Ortansa
Focsani Vrancea, ROMANIA

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENT FOR COLLECTION

Osnovna škola “Rastko Nemanjić – Sveti Sava”
Likovni pedagog / Art teacher: Gordana Matić
Nova Pazova, SRBIJA

Osnovna škola “Stevan Mokranjac”
Likovni pedagog / Art teacher: Silvija Jovanović
Kobišnica, SRBIJA

CATEGORY FOR 15 TO 18 YEARS-OLDS

GOLD MEDAL

Martin Sevdancki
School BACHO KIRO
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Stoianova
Letnica, BULGARIA

SILVER MEDAL

Berta Laukinaityte
PANEVEZYS ART SCHOOL
Likovni pedagog / Art teacher: Danguole Gailiunaite
Panevezys, LITHUANIA

Nataša Mihailović
“Artino” Likovni atelje
Likovni pedagog / Art teacher: Svetlana Vešić Ralević
Beograd, SRBIJA

BRONZE MEDAL

Anastasija Đukić
Likovni Atelje, Dečji kulturni centar Beograd
Likovni pedagog / Art teacher: Goran Simić, Katarina Bulajić Pavlović
Beograd, SRBIJA

Ana Gudžulić
Dečji centar primenjenih umetnosti PRIMART
Likovni pedagog / Art teacher: Marina Anđelković
Beograd, SRBIJA

Yuk Tin Chan
Brush Castle de Studio
N.T. Hong Kong SAR, CHINA

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS

Tsagari Mantha
2ad Vocatonal school of Filadelfia
Athens GREECE

Alevtina Prokopovich
ART SCHOOL
Likovni pedagog / Art teacher: Aleksandr Boyarchuk
Grodno, BELARUS

Anastasiya Skvarnuk
ART SCHOOL
Likovni pedagog / Art teacher: Aleksandr Boyarchuk
Grodno, BELARUS

SPECIAL ACKNOWLEDGEMENTS FOR COLLECTION

Atatturk high school of fine arts and sports
Eskişehir Tepebaşı
TURKEY

School of creativity
Likovni pedagog / Art teacher: Stephanie Yip
N.T. Hong Kong , CHINA

Lidija Seničar, Art historian
Coordinator of the International Drawing and Painitng Competition “Joy of Europe 2013″
Children’s Cultural Center Belgrade
Takovska 8
tel: + 381 32 4 2011
mob: +381 60 16 73 345
e-mail: lidija.senicar@dkcb.rs

DOWNLOADS

The list of the awarded works of 15th International Drawing and Painting Competition JOY OF EUROPE 2013 (.doc)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked by *.

Контакт

Адреса
Таковска 8
11000 Београд
Србија


Телефони
+381 (0)11 32 42 011
+381 (0)11 32 42 012
+381 (0)11 32 34 941

Билетарница
+381 (0)11 32 42 013
Факс
+381 (0)11 32 42 314


Емаил
info@dkcb.rs

Top