На позив хуманитарне организације „Наша Србија“, Дечји културни центар Београд гостовао је 19. јула 2015. у ШКОЛИ ПРИЈАТЕЉСТВА на Тари с програмом МУЗЕЈСКЕ ДИДАКТИКЕ – Два народа, једна душа.
Програми Музејске дидактике састоје се од сценских приказа уклопљених у аутентичне просторе какве нуде музеји, паркови, природне или културне амбијенталне целине.
Доведена на поприште историје, драмском игром враћена у прошлост, у сусрету са ликовима који су широј публици мало познати, деца кроз интерактивну игру емотивно урањају у бурне догађаје који су се драматично одразили на судбину српског и руског народа у време Великог рата с кобним епилогом по царску породицу Романов у време Октобарске револуције.
Деца из Србије, Русије, Придњестровља, Доњецка, Бугарске и српских заједница из Македоније, Црне Горе и Словеније, у сусрету с историјским личностима кнезом Арсенијем Карађорђевићем, великом кнегињом Јеленом Петровном Романов, дворским и државним архитектом Николајем Красновим, примабалерином Нином Кирсановом, професором историје Георгијем Острогорским и потпредседницом Кола српских сестара Делфом Иванић, открила су узорне личности на које се треба угледати због њихове пожртвованости, племенитих дела, посвећености заједнице и непрестаном усавршавању у професионалном раду.
Поштујући фактографију, историјске личности и догађаје чија је судбина везана за Велики рат и долазак Белогардејаца у Србију актери програма развијају причу у којој публика активно учествује.
Јелена Карађорђевић, удата Романов, велика добротворка, говори о јачању руско – српских династичких, институционалних, културних и духовних веза и међусобних утицаја, износи заслуге руског цара у заштити положаја и интереса српске војске и државе. Припрема младе даме и господу за бал.
Кнез Арсеније Карађорђевић, генерал Царске гарде, учесник Руско-Јапанског рата, Балканских ратова, приповеда о храбром држању српских и руских војника и официра у рату, али и о томе како се брани официрска част у двобоју.
Николај Краснов, државни и дворски архитекта износи деци планове о изградњи престонице своје нове домовине, која га је свесрдно прихватила. Говори им о пројектовању, грађењу, довршавању, адаптацији и украшавању најзначајнијих државних здања.
Нина Васиљевна Кирсанова, примабалерина, кореограф, шеф балета и редитељ прича о свом доласку у Београд, наступима с трупом Ане Павловне у Паризу, доприносу руских уметника у оснивању и развоју Балета у Народном позоришту и Глумачко-балетске школе у Београду.
Георгије Александрович Острогорски, академик, професор византијске историје на Београдском универзитету говори деци о свом педагошком и научном раду, о оснивању катедре за Византологију на универзитету у Београду, о доприносу руских универзитетских професора развоју науке у Србији.
Делфе Иванић, оснивач и потпредседница Кола српских сестара, говори о смислу добротворног рада, позива децу да дају свој допринос отварању Спомен музеја Император Николај Други Романов у оквиру Руског дома.
Након упознавања с ликовима који су их посетили, деца су позвана на Добротворни концерт бал „ДВА НАРОДА, ЈЕДНА ДУША“ који је организован поводом завршетка изградње Руског дома „Император Николај Други“ у Београду.
На отварању Добротворног концерт бала све званице је поздравила Делфа Иванић у име организатора Друштва словенске узајамности и у име покровитеља Његовог Краљевског Величанства Александра Првог Карађорђевића.
Николај Краснов је прочитао Повељу академика, Александра Белића, председника Државне комисије за питање руских избеглица и Комитета за питање руске културе која је 1931. приликом подизања темеља Руског дома положена поред камена темељца.
У свечаној атмосфери бала, неке младе даме и господа заиграле су валцер са Његовим Височанством Кнезом Арсенијем Карађорђевићем, Њеним Височанством Великом Кнегињом Јеленом Петровном Романов, угледним званицама и организаторком бала Делфом Иванић.
Свим дародавцима, учесницима Добротворног концерт бала Делфа Иванић је уручила Почасне повеље, након чега је Нина Кирсанова с угледним званицама повела Краљево коло у које су с радошћу похитала многа деца – младе даме и господа.