Европски дан језика одржан је у новоотвореној Европској кући, која је ново живо место сусрета, културе и идеја. Око 1000 деце између 12 и 18 година имали су прилику да кроз игру и квизове разумеју значај учења страних језика, а сви посетиоци могли су да открију разноликости Европе. Деца су на улазу добила „језички пасош“ и торбу, сакупљали су печате у својим пасошима и освојили лепе награде у томболама које су обезбедили различити културни институти и амбасаде.
Овогодишњу манифестацију, која је осмишљена као интерактивна, организовала је мрежа ЕУНИЦ Србија у сарадњи са Саветом Европе, Делегацијом Европске Уније, Дечјим културним центром Београд и Министарством за европске интеграције. “Лингвистичка разноликост је драгоцени део нашег културног наслеђа, који оснажује наше уважавање разлика и наглашава снагу коју разноликост има”, рекао је Клаус Нојкирх, директор програмске сарадње у Савету Европе. У догађају су учествовале 22 земље и организације, представљено је више од 19 језика, укључујући српски знаковни језик, као и ромски. Савет Европе подстиче грађане Европе свих 46 држава чланица да уче језике без обзира на године и окружење.„Европски дан језика је заједничка иницијатива ЕУ и Савета Европе кроз коју славимо богатство и разноликост европских језика – преко 200 језика се говори широм Европе, док ЕУ за сада има 24 ртс језика. Овогодишњи програм организовали смо са мрежом ЕУНИЦ Србија – мрежом културних института земаља чланица ЕУ и шире Европе, потом са Дечјим културним центрум Београд И Министарство за европске интеграције, с циљем да школској деци понудимо мини часове језика, квизове знања и вредне награде: курсеве језика!“ истакла је Пламена Халачева, заменица шефа Делегације ЕУ у Србији, током отварања овогодишње манифестације.Мила Ћиповић Глигорић, помоћница министарке за Европске интеграције, истакла је да Европска унија почива на вишејезничности и да су језици сваке чланице ЕУ равноправни. “Грађани Европске уније, поред свог матерњег језика, говоре баш још два званична језика ЕУ и јако пуно се улаже у образовни систем и пројекте учења језка“, казала је Ћиповић Глигорић.
„Учење језика јесте богатство сваког појединца као и право сваког појединца и поред тога што се трудимо да обезбедимо квалитетно учење језика у основним и средњим школама, трудимо се и да наравно очувмо и свој језик“, истакао је др Александар Јовић, помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству просвете, изразио задовољство бројем учесника у манифестацији.Европски дан језика подржао је ЕУНИЦ Србија који представља сарадњу 21 европског културног института и амбасада у Србији као и Европска кућа.
”ЕУНИЦ Србија који представља мрежу културних амбасада и института у Србији је главни координатор догађаја, наравно у сарадњи са Саветом Европе. Циљ догађаја је да покажемо наше различитости и да покажемо колико су шарени језици у читавој Европи, да окупимо децу али и остале и да да сви заједно уживају”, изјавила је Луцие Орбок, из Чешког културног центра. Део догађаја био је посвећен Душку Радовићу, који је сачинио „Речник пријатељства” изабравши петнаест најлепших, које, како је говорио, повезују сву децу Европе и света: дете, хлеб, игра, књига, љубав, мајка, мир, отац, песма, пријатељ, птица, радост, слобода, сунце и Европа. Деца су бирала на којем од три језика желе да науче те речи уз помоћ асоцијација, игрица, музичких инструмената, покрета и пантомиме.
“Дечији културни центар има ту част да буде један од организатора и локални партнер у организацији Европског дана језика. Припремамо се за међународну манифестацију “Радост Европе” где очекујемо госте из већине земаља које ће бити и данас представљене. Дружимо се, играмо и позивамо заинтересоване ученике да нам се придруже. Упознајемо их са страним језицима и тиме придајемо значај лакшем споразумевању са гостима из иностранства”, рекла је Ружица Ћуковић из Дечјег културног центра. Европски дан језика обележава се 26. септембра сваке године, од 2001. године, на иницијативу Савета Европе у сарадњи са Европском комисијом.Овогодишњи учесници свечаности су Амбасада Финске, Амбасада Словеније, Амбасада Шведске, Амбасада Румуније, Амбасада Португала, Амбасада Украјине, Амбасада Белгије, Амбасада Холандије, Чешки Центар, Амбасада Пољске, Цоллегиум Хунгарицум, Италијански институт за културу, Француски институт, Институт Јунус Емре, Институт Сервантес, Бритисх Цоунцил, Хеллениц Фоундатион фор цултуре, Гете институт, Делегација Европске уније у Србији, Савет Европе, Министарство за Европске интеграције, Дечји културни центар Београд, Градска организација глувих Београда и Европски ромски институт за уметност и културу. Европски дан језика (ЕДЈ) први пут је обележен 2001. године током Европске године језика. На крају ове кампање, Одбор министара Савета Европе одлучио је да ЕДЈ буде годишњи догађај, који се обележава сваког 26. септембра. Сваке године, милиони људи у чланицама Савета Европе и другде организују или учествују у активностима ради промовисања језичке разноврсности и способности говорења других језика
Фото: Европска кућа