ЛУТКАРСКА РАДИОНИЦА
прављење лутака, сценографије, драматизација текста, анимација, рад са лутком, проучавање историје луткарства
“Лутка симболише извесну реалност у коју дете улази отворених чула, јер је веома привлачна за њега. Машта му се разбуктава, развија се осећајна моћ запажања. У дружењу са луткама, у чистом и језгровитом симболу уобличавања реалности дете израста у личност.” Ш. Хартиг
Радионицу води Цветин Аничић, дипломирани глумац луткар, редитељ.
Дипломирао на Националној академији за позоришну и филмску уметност (НАТФИЗ) Крсто Сарафов у Софији, одсек луткарство у класи Боњу Лунгова. Добитник многобројних награда у земљи и иностранству, добитник Повеље Филип Вишњић коју сваке године додељује Педагошки покрет Србије у Тршићу на Вуковом Сабору за допринос у култури.
Луткарска радионица је прилагођена деци школског узраста и младима са циљем да се упознају са тајнама луткарства које представља културно благо једног народа условљено његовим друштвеним, економским и културним развојем. Полазници радионица ће у малим групама два пута недељно у трајању од два сата научити технологију израде различитих врста лутака (јавајке, говорни гињол, гињол, импровизоване лутке, маске, лутке сенке, телевизијске лутке, БИГ лутке); основе режије луткарске представе; основе анимације лутке на сцени; правилно вођење лутке на сцени кроз одабир одговарајуће теме (сцена из живота, бајка, прича, приповетка…).и коначно реализација представе.
Луткарство је моћ у рукама писаца, креатора лутака, сценографа, а највише у рукама глумаца-креатора. Мисаона и емоционална активност детета извор је и есенција луткарства. Луткарство омогућава да се деца изражавају на много начина, да истражују свет и његове вредности. На радионици лутке ће бити употребљене и као наставно помагало / инструмент, јер се вредност луткарске игре у настави очитава у томе што детету омогућава развијање естетског, когнитивног, социјалног и емоционалног доживљаја.
термин: понедељак од 18 до 20
петак од 18 до 20 часова
(Радионица се одржава у Ликовном атељеу – 402)
цена: 4 000 динара
контакт: Стеван Нешковић 060 167 33 25